Районний конкурс фахової майстерності

вчителів початкових класів

«ВІД ТВОРЧОГО ВЧИТЕЛЯ - ДО ТВОРЧОГО УЧНЯ»

/Files/images/1_veresnya17/den_vchitelya/Л.В..jpg

З досвіду роботи вчителя початкових класів

ЗОШ № 22 м.Запоріжжя

Касай Людмили Вікторівни

Номінація :«Інноваційні технології навчання в початковій школі»

Об'єктивне прискорення науково-технічного і соціального прогресу, кризові економічні, екологічні, демографічні, політичні та інші явища, що виникли у сучасному світі, неминуче позначаються на системі освіти, загострюють протиріччя і труднощі формування молодого покоління. Традиційні педагогічні засоби виховання, змісту й організації навчально-виховного процесу все частіше не спрацьовують. Через невідповідність темпів і характеру соціальних та педагогічних процесів виникають кризові явища в педагогіці.

З досвіду впровадження освітніх інноваційних технологій, теоретичним підґрунтям яких є особистісно орієнтована освіта з урахуванням вимог концепції Нової української школи, спрямованість навчання на системно-діяльнісний підхід, який побудований на розвиткові здібностей учнів, здатних проектувати свою навчальну діяльність і бути її активними суб’єктами.

Особливу увагу приділяю формуванню в молодших школярів умінь самостійно здобувати знання, щоб успішно здійснювати всі етапи навчальної діяльності. Пізнавальна самостійність характеризується ознаками: потреба в знаннях, умінням самостійно мислити, спроможністю орієнтуватися в новій ситуації, прагненням знайти свій підхід до нової задачі, бажанням краще зрозуміти не тільки засвоєні знання, а способи їх здобування. В розвитку самостійності молодших школярів неоціненну допомогу дають колективні завдання, робота в парах, групах. В своїй практиці я пропоную такі завдання на уроках математики, літературного читання, української мови, природознавства, використовуючи різні форми пізнавальної діяльності

(Додаток 1).

Використовую на уроках і евристичну бесіду. Евристична бесіда - діалогічний методтворчої взаємодії вчителята учнів, що базується на розв’язанні проблемної задачі за допомогою основних i навідних запитань пошукового характеру для активізаціїучнівдо самостійного пошуку істини.Це метод навчання, який передбачає, що вчитель уміло поставленими запитаннями скеровує учнів на формування нових питань, висновків, правил, використовуючи явні знання, спостереження.Евристична бесіда дає можливість учням дійти висновку самим. На уроці української мови при вивченні теми «Неозначена форма дієслова», записавши дієслова: писати, читати, будувати, малювати, купити створюю проблемну ситуацію, поставивши питання:

- Якого часу ці дієслова?

- Визначте особу дієслів.

- Скількома особами виконується дія?

- Поставте питання до цих дієслів.

- Визначте закінчення.

- Зробіть висновок.

Перевірка висновку за підручником.

Внесок евристичної бесіди у формування пізнавальної діяльності у тому, що навчання будується на основі активної взаємодії всіх учасників навчального процесу, діти проходять повний цикл пошуку.

Технології ігрового навчання - це така організація навчального процесу, під час якої навчання здійснюється у процесі включення учня в навчальну гру (ігрове моделювання явищ, «проживання» ситуації). Функція самореалізації людини у грі - це одна з основних функцій гри. Для людини гра важлива як сфера реалізації себе як особистості. Саме в цьому плані їй важливий сам процес гри, а не її результат, конкуренція чи досягнення якої-небудь мети. Процес гри - це простір для самореалізації. Людська практика постійно вводиться в ігрову ситуацію, щоб розкрити можливості.Кожна гра має близький результат (закінчення гри), стимулює учня до досягнення мети (перемоги) й усвідомлення шляху досягнення мети (треба знати більше інших);у грі команди чи окремі учні споконвічно рівні (немає відмінників і трієчників, є гравці). Результат залежить від самого гравця, рівня його підготовленості, здатностей, витримки, умінь, характеру;знеособлений процес навчання у грі здобуває особистісне значення. Учні приміряють соціальні маски, поринають в історичну обстановку й відчувають себе частиною досліджуваного історичного процесу;ситуація успіху створює сприятливе емоційне тло для розвитку пізнавального інтересу. Невдача сприймається не як особиста поразка, а як поразка у грі й стимулює пізнавальну діяльність (реванш);змагальність - невід'ємна частина гри - притягальна для дітей.;

Сьогодні віддають перевагу терміну «імітація» замість «гра» (акцент переноситься на внутрішню сутність дії). Навчальні ігри мають за мету, окрім засвоєння навчального матеріалу, вмінь і навичок, ще й надання учневі можливості самовизначитися, розвивати творчі здібності, сприяють емоційному сприйманню змісту навчання.

Великого значення у розвитку активності учнів на уроках в першому класі надаю грі, змаганню, які підпорядковані конкретній дидактичній меті. Спільно виконане завдання, внесення посильного доробку у працю свого колективу, захоплення від спілкування в процесі спільної праці – це створює комфортні умови для кожної дитини, щоб навчальна діяльність позбулась негативного психологічного напруження і перетворилась у радісний, цікавий процес. Грати люблять всі діти тому у навчальному процесі є урок-гра, урок-подорож, урок-змагання. На окремих етапах уроків теж має місце гра

(Додаток 2).

Технології диференційованого навчання дозволяють створити умови для включення кожного учня в навчальну діяльність відповідно до зони його найближчого розвитку.

До такої роботи залучаються і учні з низьким рівнем знань

(Додаток 3).

У своїй практиці використовую технології організації самостійної навчальної діяльності, які направлені на рішення спеціальних дидактичних задач: одні – на здобуття знань, інші – на осмислення їх, на вдосконалення умінь і навичок, а можуть бути самостійні роботи розраховані на застосування набутих знань, використання їх внових умовах, на оперування знаннями з метою практичного їх застосування і для придбання нових умінь.

Так, на уроці математики, в процесі опанування прийомами розв’язування виразів з повним поясненням використовую інструкцію:

1. Запиши зменшуване.

2. Заміни від’ємник сумою розрядних доданків.

3. Прочитай вираз (від числа … відняти суму … і …).

4. Пригадай правило віднімання суми від числа.

5. Подумай, який спосіб розв’язання найзручніший.

6. Розв’яжи вираз і зроби перевірку.

Метод проектів - педагогічна технологія, зорієнтована не на інтеграцію фактичних знань, а на їх застосування і набуття нових (часто шляхом самоосвіти). Активне включення учнів у зміст тих або інших проектів дає можливість засвоїти нові способи людської діяльності в соціокультурному середовищі. Технології організації навчальної проектної діяльності орієнтовані на самостійну пошуково-творчу діяльність учнів, яка може бути як індивідуальною, так і груповою. У процесі проектної діяльності дитина вчиться не тільки здобувати знання, а й тому, як їх засвоювати, застосовувати на практиці

(Додаток 3).

Уроки змодельовано на основі використання різних навчальних технологій

(Додаток 4, 5).

Додаток 1
Види самостійних робіт на уроках української мови.

1. – Запишіть речення так, щоб вийшов текст. Доберіть заголовок.

Мурашка покликала друзів. Воно було важким. Дружно тягнуть зернину малі трудівники. Мурашка знайшла зернятко.

- Підкресліть слово, яке відповідає звуковій схемі.

1 варіант.

˗ О - ˗ О ˗ О

(зернину)

2 варіант.

˗ О ˗ О - ˗ О

(мурашка)

2. – Виписати іменники з тексту групами (учні працюють за варіантами)

1 варіант. Виписати власні назви.

2 варіант. Виписати загальні назви

3 варіант. Виписати назви істот.

4 варіант. Виписати назви неістот.

3. – Прочитати і відгадати загадки. Списати, вставляючи пропущені закінчення іменників у Родовому відмінку однини.

4. З природознавства пропоную самостійну роботу у групах.

- Випишіть у таблицю рослини хвойних лісів, розділивши їх на групи:

ДЕРЕВА КУЩІ ТРАВИ


Додаток 2
Ігри та ігрові прийоми на уроках навчання грамоти.

Гра «Перевертиші» (Наган, дід, око, козак з казок, Пилипе, я несу гусеня).

Гра «Склади слово» ( Ли Ма На, Ця Ли Си, Ро На Во, Си Ця Ни).

Гра «Склади з пропущених букв нові слова»

.орм .айка

.іс д.б

н.тка .ім

.алка в.гонь

.кула

(книга) (чудо)

Гра «Букви-чарівниці»

У слові «суп» заміни букви, що позначають приголосні звуки на «з» й «б» (зуб).

У слові «Ваня» заміни букву, що позначає перший приголосний звук на «Т». Яке ім’я отримали? (Таня).

У слові «Таня» заміни букву, що позначає перший голосний звук на «о». Яке слово утворилося? (Тоня).

Гра «Живі-неживі предмети» ( показом малюнків).

- Хто це їсть траву? (корова)

- З нірки визирнув хто? (мишка)

- Хто летить над морем? (чайка)

- Що Марина їсть? (банан)

- Що з ялинки впало? (шишка)

- Що з болтом у парі? (гайка)

Ігри та ігрові прийоми на уроках української мови.

Гра «Плутанка».

На моніторі записано переплутані прислів’я. Скласти прислів’я та пояснити їх значення.

Праця годує, такий і я.

Здобудеш освіту – а з лісу виводить.

Наука в ліс не веде, треба у воду лізти.

Щоб рибу їсти, а лінь марнує.

Яка сім’я – побачиш більше світу.

- Запишіть прислів’я про працю.

Гра «Слово».

Загубилось головне слово у реченні. Відшукайте його.

На струнких ялинках стрибали … (білки).

Високо в небі … журавлі (летіли).

Цілий день … працює у гаю (дятел).

Низько над землею … хмари (пливуть).

Гра «Розсипанка».

Складіть із «роз сипанки» прислів’я і поясніть його.

шанує. природа Кожного та її не чарує, кожен

Гра «Які прикметники заблукали».

- Що треба замінити, щоб були правильні твердження?

Про що говорять звірі?

Ворон каже вороняткові: «Мій лукавий!».

Солон говорить слоненяткові: «Мій маленькій!».

Заєць каже зайченятку: «Мій крилатий!».

Лис говорить лисинятку: «Мій ласкавий!».

Лев говорить левенятку: «Мій біленький!».

Ігри та ігрові прийоми на уроках природознавства.

Гра «Впізнай тваринку».

- Подумай, про яких тварин так говорять?

- Сірий, косий, вухатий, боязливий – це (зайчик).

- Руденька, прудка, оченята, як намистини – це (білочка).

- Маленька, сіренька, хвостик як шило – це (мишка).

- Високий, прудкий, має гарну гриву – (кінь).

Гра «Впізнай за описом».

Учень отримує картку із зображенням рослини, тварини, озера, болота. Не показуючи класу зображеного об’єкту, описує його, вказуючи суттєві ознаки, щоб впізнати описуване.


Додаток 3
Проект «Не срывай первоцветы».

І. Проблема

Сохранение разнообразия растительного мира Украины.

Проблемные вопросы:

- Какие растения называют первоцветами?

- Какие первоцветы встречаются в нашем регионе?

- Почему нельзя срывать первоцветы?

ІІ. Планирование

1. Поиск информации о первоцветах своего региона и мероприятия по их сохранению.

2. Создание продукта. Подготовка материалов к презентации проекта.

3. Презентация. Самооценка проекта.

ІІІ. Поиск информации и ее систематизация.

IV. Продукт, созданный в процессе решения поставленной проблемы.

V. Презентация. Самооценка проекта.

Проект «Путешествие по просторам космоса» (планеты Солнечной системы).

Класс разделен на группы и каждая группа готовит мини-проект об одной планете.

План работы над мини-проектами:

1. Сбор информации:

- в библиотеке;

- в интернете.

2. Подбор фотографий, репродукций, картинок.

3. Подготовка текста сообщения.

4. Оформление результата работы (в альбоме, газете, рисунках).

5. Подготовка презентации.

6. Проведение защиты проекта.


Додаток 4
Урок української мови
Тема: підсумковий урок за темою «Речення».

Мета: розширювати уявлення учнів про ознаки речення та його оформлення на письмі, закріпити знання про види речень за метою висловлення та інтонацією, про головні та другорядні члени речення;

розвивати вміння інтонувати, поширювати речення, встановлювати зв'язок між членами речення;

виховувати любов до природи.

Обладнання: таблиці з теми «Речення», роздатковий матеріал.

Хід уроку

І.Організація класу до уроку. Заохочення до роботи. (Відмітити кращі зошити, кращі роботи).

ІІ. Оголошення теми й очікуваних результатів.

- Над якою темою працювали останнім часом?

- Сьогодні у нас підсумковий урок за темою «Речення». Ми підведемо підсумок тому, що ми знаємо і тому, що ми вміємо. Працювати на уроці ми будемо за планом:

1. Розминка.

2. Портрети речень (групова робота).

3. Члени речення.

4. Розділові знаки.

5. Майстер-клас.

6. Звертання (робота в парах).

7. Сам (самостійна робота).

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1) Розминка – хвилинка каліграфії.

Загадка.

В зеленім лісі побував

Якийсь художник – і поволі

Дерева перефарбував

У золотисто-жовтий колір.

– Ти хто такий? – я здивувавсь. –

Чому тебе не бачив досі?

– То придивися, - хтось озвавсь, –

І ти тоді побачиш… (Осінь).

– Записати не відриваючи руки слово «осінь».

–Доберіть і запишіть п’ять ознак осені (рання, золота, багряна, плаксива, щедра, багата, дощова).

2) Скласти із цими словами речення.

3) Прочитайте, відшукайте речення, запишіть.

Пливе по небу чорна

Вересень студений, але

Тихо осінь ходить гаєм!

Висновок. Речення виражає закінчену думку.

IV. Узагальнення теоретичного матеріалу, сформованих умінь і навичок.

1) Прес-конференція «Портрети речення» (групова робота)

Перша група.

Розповідні речення вживаються, щоб…

Розділові знаки після розповідного речення …

Навести приклади розповідних речень.

Друга група.

Питальні речення вживаються, щоб…

Розділові знаки після питального речення …

Навести приклади питальних речень.

Третя група.

Спонукальні речення вживаються, щоб…

Розділові знаки після спонукального речення …

Навести приклади спонукальних речень.

Четверта група.

За інтонацією речення бувають…

Окличні речення вимовляються з …

Навести приклади речень різних за інтонаціє.

Висновок.

- Які бувають речення за метою висловлення?

- Які бувають речення за інтонацією?

2) Члени речення, зв'язок слів у реченні.

Тихо осінь ходить гаєм!

а) Скласти портрет речення (розповідне, окличне);

б) Що є основою речення?

- На які питання відповідають підмет, присудок, другорядні члени речення?

в) Зв'язок слів у реченні:

Осінь (що робить?) ходить;

ходить (як?) тихо;

ходить ( чим?) гаєм.

Висновок.

- Що є основою речення?

3)Розділові знаки в кінці речень.

- Які знаки ставляться в кінці речень?

- Послухайте загадки про знаки:

Маленька, менша від мачинки,

Ні з ким не стану на борьбу.

Під час читання там, де треба,

Мову людини зупиню. (Крапка).

Після речення, цитати,

Вмостися, схожий на гачок.

Він нас примушує питати.

А сам ні пари з вуст – мовчок. (Знак питання).

Що за знак стрункий, мов спис,

Він над крапкою завис.

Спонука до оклику.

Хто ж бо він? (Знак оклику).

4) Майстер-клас.

- Прочитайте слова відповідно до знаків.

Осінь. Осінь? Осінь!

5) Хвилинка поезії.

- Власний вірш про осінь читає Кунах Марія.

6) Хвилинка-цікавинка.

В Іспанії окличні та питальні знаки ставляться не лише в кінці відповідних речень, а й на початку. Тамтешні педагоги вважають, що це допоможе учням відразу зорієнтуватися, з якою інтонацією читати речення. При чому на початку розділовий знак ставиться сторчма, догори ногами, а в кінці – нормально.

7) Фізхвилинка.

8) Звертання (таблиця).

- Що таке звертання?

- Як на письмі виділяється звертання?

Сюжетно-рольова гра (робота в парах).

- Зверніться до свого сусіда за партою і попросіть про щось розповісти, у чомусь допомогти чи порадити.

Висновок.

- Чи можемо обійтись без звертань?

9) Сам (самостійна робота).

- Прочитайте самостійно текст. Знайдіть в тексті речення із звертанням.

Друже, ставай до лав юних захисників природи!

- Де в цьому реченні звертання?

- Яке речення за метою висловлювання, за інтонацією?

- До чого це речення закликає?

- Навіщо треба захищати природу?

- Як ви можете захистити природу?

V. Підсумок уроку.

Що ми знаємо? Що ми вміємо?

Види речень, Визначати, знаходити

розділові знаки в кінці речень, будувати, інтонувати речення

звертання, члени речення, доводити, порівнювати,

зв'язок слів у реченні. узагальнювати.

- Чи все заплановане вдалося?

- Які завдання найцікавіші?

- Де втратили багато часу?

- Хто був найактивнішим?

Оцінювання учнів.


Додаток 5
Урок «Я у світі»
Тема. Правила співжиття у колективі. Повага до оточуючих. Підтримка. Взаємодопомога. Невдача товариша – моя невдача.

Мета: вчити учнів основним правилам співжиття у колективі; розкривати

поняття свідомої дисципліни; розвивати вміння бути коректними,

пунктуальними, співчутливими; виховувати бажання дотримуватися

шкільних норм поведінки.

Обладнання: матеріали до гри «Квітка-семицвітка», картки з прислів’ями.

Хід уроку.

І. Організація класу.

Треба всім нам привітатись:

- Добрий день!

Дружно, весело сказати:

- Добрий день!

Вліво-вправо повернемось.

Туди-сюди усміхнемось.

- Добрий, добрий, добрий день!!!

ІІ. Актуалізація отриманих знань.

1. Робота над віршом Наталі Забіли «Стояла собі хатка».

Бесіда.

- Про кого розповідається у вірші?

- В якій хатинці жила бабуся?

- Скільки у неї було діток?

- Чи легко було бабусі впоратися зі своїми дітьми?

- Чи допомагали вони бабусі?

- Як ви вважаєте, чому «хатка – дірявий чобіток» стала чудовим будиночком?

ІІІ. Повідомлення теми уроку та очікування навчальних результатів.

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про правила співжиття в колективі.

Працювати Після уроку буду визначати своє

в групахзнати і вміти ставленнядо стосунків

Правила співжиття у колективі у колективі

В кінці уроку з’явиться проект «Квітка співжиття у колективі».

Колектив – група людей, об’єднаних спільною роботою, спільними справами.

IV. Робота над темою уроку.

1) Вступне слово вчителя.

- Саме дружні, згуртовані дії приносять нам бажаний результат. Успішна діяльність колективу можлива лише тоді, коли кожний відповідально ставиться до покладених на нього обов’язків.

Основний труд школяра – навчання. У вашому шкільному колективі повинна панувати організованість, згуртованість, повага до товаришів, взаємодопомога. Тільки разом можна подолати усі труднощі. Недарма говорять: «Всі за одного, один за всіх – будь-яка справа має успіх».

2) Технологія «Займи позицію».

Робота над текстом В.Сухомлинського «Чому» стор. 84.

- Про кого розповідається у тексті?

- Чому Сергійко не ходив до школи?

- Як зустріли хлопчика його однокласники?

- Чому заплакав Сергійко?

- Як би ви вчинили у цій ситуації?

Робота над текстом «Сашко захворів» стор. 85.

- Діти, подобається вам Сашкова сусідка?

- А ви провідуєте своїх хворих друзів?

- В якому колективі ви хотіли б вчитися; в класі, де вчився Сергійко, чи в класі, де вчився Сашко?

- Чому?

3) Гра «Вгадай, хто це?».

- Перевіримо, чи гарно ви знаєте своїх однокласників?

Робота в групах. Кожна група складає характеристику певного члена

шкільного колективу. Потрібно відгадати, про кого з

товаришів склалася така думка.

Висновок. Гарно знаєте своїх товаришів.

V. Фізкультхвилинка.

VІ. Звернення до народних джерел (робота у групах).

Скласти прислів’я, частини якого записані на картках.

1 група. Поводься з людьми так, як би ти хотів, щоб поводилися з тобою.

2 група. Дерево міцне корінням, людина – друзями.

3 група. Скажи хто твій друг, і я скажу, хто ти.

4 група. В гурті і комар сила.

VІІ. Технологія «Гарно – погано».

1. «ШАФА». Дівчинка ходить по класу, заглядає до шафи (-).

2. «РЕЧІ З ПЕНАЛУ». Дівчина розсипала речі з пеналу. Хлопчик допоміг їй зібрати їх. Дівчинка дякує (+).

3. «ЗОШИТИ». Хлопчик та дівчинка стоять біля столу вчителя, заглядають у чужі зошити (-).

4. «РУЧКА». Хлопчик вдома забув ручку. Сусід по парті дав йому ручку (+).

5. «ОЛІВЕЦЬ». На підлозі лежав олівець. Хлопчик його підняв і поклад до свого пеналу (-).

- Пояснити ситуацію і висловити своє ставлення до вчинку.

Підсумок уроку.

- Утворіть квітку, враховуючи правила співжиття у колективі.

- Чи є тут зайві пелюстки? Чому?

Повернення до схеми очікуваних результатів.

Учні самі роблять висновок:

- Чого навчилися?

- Про що дізналися?


Кiлькiсть переглядiв: 975

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.